Personalizowany obraz

Przykładowe opinie

Przykładowe opinie

Personalizowany obraz

Kategorie blogu

Kategorie blogu

Vibeart - Jak dobrze powiesić obrazy w domu?

W: Komentarz: 0

Z pewnością każdy, kto urządza swoje wnętrze w pewnym momencie zastanawiał się co zrobić z pustymi ścianami. Dekoracje ścienne potrafią odmienić klimat całego pokoju i warto je stosować, ale często brakuje pomysłu na to, jak rozmieścić kilka obrazów lub w których miejscach naszego domu powinny być. Jeśli borykasz się z tym problemem, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Galeria-obraz-scianaObraz-do-sypialni

Autor zdj. Sherwin Williams

Wybierz miejsce

Pierwszym krokiem dla nas powinno być podjęcie decyzji gdzie chcemy utworzyć naszą galerię. Dużo zależy od charakteru wieszanych obrazów – jeżeli są to zdjęcia rodzinne, naszych dzieci, warto jest rozważyć umieszczenie ich w najważniejszym punkcie domu czyli salonie. Raczej nie wieszajmy zdjęć naszych bliskich w sypialni, gdyż może to zaburzyć intymną atmosferę.

Na ciekawą galerię rodzinną idealnie nada się także klatka schodowa w piętrowym domu lub korytarz mieszkania o ile pozwala na to naturalne oświetlenie. Jeśli korytarz jest stosunkowo ciemny obrazy mogą się na nim gorzej eksponować bez dodatkowego źródła światła.

W pokojach sypialnych lepiej sprawdzą się obrazy krajobrazowe, artystyczne, które będą kropką nad ,,i’’ naszego wystroju. Tutaj wybór wzorów i kolorów jest ograniczony tylko naszą wyobraźnią.

Jeżeli wybraliśmy już pokój, w którym stworzymy naszą galerię - rozejrzyjmy się i przemyślmy, gdzie znajduje się jego najważniejszy punkt. Jeżeli jest to salon – wtedy zazwyczaj takim miejscem jest ściana za kanapą lub telewizorem. W sypialni może być to ściana za lub przed łóżkiem. Przy swoim stanowisku biurowym również możemy zawiesić lub postawić obraz, ale tutaj dobrze jest ograniczyć się do jednego lub dwóch, aby nie odwracały naszej uwagi w czasie pracy.

Pamiętajmy, że łatwiej będzie udekorować ścianę, która jest mniejsza lub przy której znajdują się meble ograniczające nam nieco pole do ozdoby, gdyż całkowicie pusta przestrzeń będzie wymagała np. większej ilości obrazów lub większych ich wielkości, aby pokój nie wyglądał na nieukończony i pusty. W przypadku wieszania obrazu nad np. komodą ważne jest aby obraz nie był szerszy niż mebel.

Zaplanuj

Zanim zabierzemy się do wbijania gwoździ, warto jest dokładnie przemyśleć kompozycję. Nie liczmy na to, że jakoś to będzie. Świetnym rozwiązaniem jest użycie szarego papieru prezentowego, na którym możemy odrysować kształty naszych obrazów a następnie stworzyć podgląd już bezpośrednio na ścianie.

Autor zdj. Joanna Gaines

Jeżeli nie chcemy wykorzystywać papieru możemy wybrać alternatywę cyfrową – zróbmy zdjęcie naszej ściany, a następnie w programie graficznym wpasujmy kształty naszych obrazów. Oczywiście w takim wypadku stopień dokładności naszej wizualizacji zależy od posiadanych przez nas  umiejętności w posługiwaniu się narzędziami programu graficznego.

 

Galeria ścienna – przykłady

Poniżej przedstawiamy kilka układów, które mogą Ci się przydać podczas planowania swojej galerii. Każdy z nich daje różne możliwości, niektóre mniej a inne bardziej ograniczone.

Obrazy na ścianę - Linia Główna

Wyznaczamy poziomą linię bazową, według której układamy nasze obrazy pod i nad. Taki układ jest bardzo różnorodny, ale sprawia wrażenie zorganizowanego i dobrze przemyślanego. Dodatkowo możemy stale dodawać nowe obrazy bez trudu.

Obrazy na ścianę - Siatka

Pokazana powyżej siatka to tylko jedna z możliwości, tak naprawdę nasz układ siatkowy może mieć dowolny kształt i liczbę obrazów – najważniejsze jest aby ich wymiary były takie same (tak jak  odległości między nimi). Takie rozmieszczenie może być stale poszerzane o kolejne obrazy, w zależności od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Obrazy na ścianę - Tryptyk

Tryptyk to nic innego jak układ trzech takich samych obrazów w tej samej linii. Jest to charakterystyczny wariant siatki. W takim układzie bardzo ciekawie wygląda jedno zdjęcie rozdzielone na trzy osobne obrazy lub fotografie, które mają ten sam charakter. Użyty nad kanapą lub komodą będzie prezentować się bardzo klasycznie.

Obrazy na ścianę - Lustro

Rzadko spotykany i nieco awangardowy układ, jednakże mimo to możemy wykorzystać go na różne sposoby. Rozmieszczone w ten sposób dobrze będą wyglądać zarówno obrazy ze zdjęć jak i artystyczne kompozycje. W przypadku zdjęć ciekawym akcentem może być wplecenie na środku obrazka z ulubionym cytatem. Minusem może być trudność w dodawaniu kolejnych zdjęć, więc jeśli chcemy w przyszłości poszerzać nasza galerię układ lustrzany może okazać się kłopotliwy.

Cierpliwość

Urządzanie mieszkania to proces wieloetapowy i warto jest poświęcić mu nieco czasu. Pamiętajmy, że nie od razu Rzym zbudowano i stworzenie idealnego układu obrazów może być pracochłonne i wymagające – dlatego nie śpieszmy się i dajmy sobie czas :)  .

Komentarze

Zostaw swój komentarz