Personalizowany obraz

Przykładowe opinie

Przykładowe opinie

Personalizowany obraz

Kategorie blogu

Kategorie blogu

Vibeart - Zamawianie fotoobrazu – wybór zdjęcia

W: Komentarz: 0

Wybierając zdjęcie do fotoobrazu trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach jeśli zależy nam na jak najlepszym wyglądzie końcowym naszego obrazu. W artykule znajdziesz kilka praktycznych porad, które mogą całkowicie odmienić Twój fotoobraz.

Zamawianie fotoobrazu – wybór zdjęcia

  1.  Jak wybrać najlepsze zdjęcie?

Przy wyborze zdjęcia warto kierować się przede wszystkim jego wielkością. Ma to ogromny wpływ na fotoobraz ponieważ im większe zdjęcie tym lepiej będzie wyglądał obraz. Ale co to właściwie znaczy ,,duże zdjęcie’’?


a. Wymiary w pikselach

Jest to pierwsza rzecz weryfikowana przy wybieraniu zdjęcia. Zdjęcie, które chcemy wydrukować najlepiej jeżeli posiada jak najdłuższe boki. Wymiar ten podawany jest w tzw. pikselach. Przykładowo jeżeli mamy fotografię, której wymiary wynoszą 600x900 pikseli jest to fotografia zaliczana do małych. Najlepiej jeśli boki zdjęcia przekraczają 1500 pikseli.

Łatwo jest sprawdzić taką informację. Można skorzystać z programu graficznego lub kliknąć prawym przyciskiem myszy na zdjęcie, wybrać opcję ,,właściwości’’, dalej przechodzimy do zakładki na górze ,,szczegóły’’ i widzimy wymiar.

Poradnik - Ilosc DPI

!Uwaga Sztuczne powiększenie rozmiaru poprzez program graficzny nie zaowocuje lepszą jakością zdjęcia. Zdjęcie zostanie rozciągnięte, a ubytki pikseli będą widoczne gołym okiem.

Zabiegi takie wykonujemy w sytuacjach, gdy nie ma możliwości wyboru innego zdjęcia, ale zawsze staramy się zatuszować mankamenty odpowiednią obróbką graficzną. Stosujemy także narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, które są w stanie powiększyć niewielką grafikę do dużych rozmiarów bez ubytków pikseli.

b. DPI 

Jest to wartość informująca o ilości punktów barwnych składających się na jednostkę długości obrazu. Rozdzielczość podaje się w jednostkach dpi (dots-per-inch - czyli ilość punktów na cal). Im większa rozdzielczość zdjęcia, tym większą mamy szansę na obraz z płynnymi przejściami i brakiem "ząbków" na krawędziach. Zdjęcie jest bardziej wyraźne.

Jeżeli fotografia ma bardzo dużo pikseli np. 6000x4000 i 72 dpi to oczywiście wielkość zdjęcia rekompensuje małą ilość DPI i takie zdjęcie będzie bardzo dobrze wyglądało na wydruku.

Najtrudniejsze do obróbki są zdjęcia, które zarówno są małe wielkościowo jak i posiadają niską wartość DPI. Jest możliwość uratowania takiej fotografii jeżeli jej jakość nie została naruszona poprzez kompresję. Kompresja występuje na przykład w czasie wysyłania plików przez serwis Facebook i komunikator Messenger, lub poprzez wysyłanie zdjęcia MMS. Dlatego najlepiej do wydruku wybierać oryginalne pliki, które nie były wysyłane za pomocą komunikatorów.

Jak sprawdzić ilość DPI? Tak samo jak wymiary zdjęcia.

Poradnik - Ilosc DPI

!Uwaga Sztuczne powiększenie ilości DPI z np. 72 do 300 poprzez program graficzny lub konwertery  nie zaowocuje lepszą jakością zdjęcia, a wręcz przeciwnie.


c. Zrzuty ekranów

Jeżeli Państwa zdjęcie posiada widoczne ikony menu telefonu, czarne pasy na dole i na górze, lub jego nazwa pliku to np. ,,screen_save(…).jpg’’ to jest to tzw. zrzut ekranu. Oznacza to, że nie jest to oryginalna fotografia ze źródła, lecz zdjęcie ekranu ze zdjęciem. Jeżeli rozdzielczość Twojego telefonu jest duża, a zdjęcie w dobrej jakości (bez kompresji, nie rozmazane itd.) to jest jak najbardziej ok.

Problematyczne może być zdjęcie, którego rozdzielczość jest niska, a jakość słaba - wtedy im większy rozmiar fotoobrazu, tym zdjęcie będzie bardziej rozmyte. Dlatego jeśli istnieje taka możliwość, to zawsze warto poszukać źródłowej fotografii i wybierać zrzuty ekranu do wydruku tylko wtedy, gdy nie ma innego wyboru.d. Format zdjęcia

Jeżeli decydują się Państwo na fotoobraz pionowy warto jest wybrać zdjęcie, które również jest pionowe. Oczywiście, jeżeli zdjęcie jest poziome, ale jego wykadrowanie nie ujmuje wyglądowi obrazu to w takiej sytuacji nie ma problemu. Najlepiej gdy sfotografowany obiekt znajduje się w centrum, daleko od krawędzi .


Przykład Wybrane zdjęcie jest poziome, ale wybrany format jest pionowy. Jak w takiej sytuacji będzie wyglądał kadr?Podsumowanie

Warto dokładnie przemyśleć wybór zdjęcia i jeśli mamy możliwość poszukajmy najlepszej jego wersji. Końcowy efekt wyglądu obrazu w bardzo dużej mierze zależy od nas samych. Najlepsze płótno ani graficzne przeróbki nie pomogą, jeśli do druku użyjemy słabej jakości fotografii.

Konsultacje z grafikiem

W razie wątpliwości oferujemy pomoc w wyborze oraz ocenę jakości zdjęcia. Pliki wraz z zapytaniem prosimy wysyłać na adres e-mail: [email protected]

Komentarze

Zostaw swój komentarz